Migrena

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jest chorobą głównie ludzi młodych, która ustępuje z wiekiem. U 90% pacjentów ataki migreny rozpoczynają się przed osiągnięciem 40. roku życia. Bywa jednak, że dokucza już młodym ludziom w wieku szkolnym. Występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Migrenę rozpoznajemy zwykle w oparciu o pewne kryteria. Są to m.in.: napady bólów trwające od 6 do 72 godzin, pomiędzy którymi chory nie cierpi, częstotliwość ataków jest mniejsza lub równa trzem na tydzień, ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej - prawej lub lewej - stronie głowy, w trakcie napadu występują mdłości, wymioty lub biegunki. Charakterystyczny dla migreny jest jej napadowy charakter. W czasie ataku pacjenci - z powodu silnego bólu, nudności, wymiotów i nadwrażliwości zmysłów, najczęściej leżą skuleni w ciemnym pomieszczeniu. Zmieniają się rysy ich twarzy oraz zachowanie, słowem nie mamy wątpliwości, że cierpią. Nie przeszkadza to jednak, że już w kilka lub kilkanaście godzin po ataku dobrze się czują i są pełni entuzjazmu i radości życia. Migrenę możemy leczyć profilaktycznie lub przerywać jej napady. I tu musimy dodać, że atak migreny za każdym razem składa się z kilku faz. Pierwsza z nich to objawy zwiastunowe, które mogą być zauważone 24 lub więcej godzin przed pojawieniem się bólu. Zwykle są to zmiany nastroju, koncentracji, apetytu i narastająca senność. I tu właśnie możemy zastosować leczenie profilaktyczne, polegające na zastosowaniu leków, uwalniających chorego od bólu na dłuższy czas. Następna faza to tzw. aura, w czasie której halucynacje wzrokowe i mroczki występują u 1\3 wszystkich pacjentów z migreną. Mogą to być zygzaki w polu widzenia przypominające widma fortyfikacji lub bezkształtne błyski światła. Objawy te pochodzą z kory wzrokowej. O wiele rzadziej występują objawy z innych części kory mózgowej. Mogą to być parestezje związane z niedowładem połowiczym lub dyzfazja ( zaburzenia mowy) oraz stany podobne do snu, czy halucynacje węchowe. Po aurze, u 2/3 pacjentów pojawia się ból głowy pierwotnie jednostronny, obustronny u pozostałych. W czasie tego samego ataku ból może przemieszczać się z jednej strony głowy na drugą i może być odczuwany głęboko za okiem lub w wewnętrznym jego kącie , częściej obejmując okolice czołowo-skroniową. Może promieniować do tylniej części głowy i górnej części karku, niekiedy do ramion. Zwykle migrena zaczyna się tępym bólem, który przy nasilaniu staje się pulsujący, by następnie przejść w ból ciągły. Część pacjentów ma uczucie kłującego bólu głowy, u innych natomiast bóle są przewlekłe. Przy pojawieniu tej fazy staramy się zwykle przerwać atak migreny. Istnieją bowiem leki z rodziny tryptanów, które pomogą dosłownie w ciągu kilku minut. Ostatnia faza to zejście migreny. Uczucie wyczerpania i spowolnienie mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni po ustąpieniu bólu. Poza tym często występują: osłabienie koncentracji, drażliwość, zmniejszenie apetytu.

W leczeniu migreny oprócz farmaceutyków z rodziny tryptanów, można zastosować także inną metodę, która pozwala na pozbycie się tej dolegliwości nawet na kilka lub kilkanaście lat. Jest to zastosowanie serii blokad układu współczulnego ( ok.5-7 zastrzyków). Metoda ta często jest wspomagana kilkoma spotkaniami psychoterapeutycznymi.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 98 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*